Čtvrťáci z Mostu nasadili do Bíliny štiky

0
235
Popis

Čtyřicet děti z mostecké Základní školy Okružní nasadily, za podpory Českého rybářského svazu a rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol, do řeky Bíliny v Mostě mladé štiky a téměř 200 kilogramů dalších druhů ryb. Unipetrol spolupracuje se severočeskými rybáři již od roku 2010 a společně do vod Bíliny vypustili přes pět tisíc kilogramů původních druhů ryb v celkové hodnotě 450 tisíc korun.

„Pro letošní první vysazování ryb jsme vybrali místo u kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě,“ říká Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu. „Podařilo se nám zajistit 3 600 kusů ryb o celkové hmotnosti 200 kilogramů. Původně mělo ryb být dvojnásobné množství, avšak kvůli volavkám a kormoránům jsme bohužel o značnou část ryb přišli. Největší zastoupení mají štika obecná, cejn velký a plotice obecná,“ dodává Jelínek. „Součástí našeho společného projektu s Českým rybářským svazem je vzdělávání dětí a rozšiřování jejich znalostí z oblasti zoologie a přírody. Štiky jsme vysazovali vůbec poprvé a děti z nich byly nadšené. Rybáři dětem ukázali, jak mají štiky uspořádány zuby a obeznámili je se spoustou informací ze života těchto dravých ryb,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO společnosti Unipetrol, a dodává: „Prvotním naším cílem nadále zůstává revitalizace samotné řeky Bíliny a posílení zdejší populace tradičních českých ryb.“

Řeka Bílina od pramene v Loučenské hornatině Krušných hor až do Ústí nad Labem, kde se vlévá do Labe, měří 83,6 km. Protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila a stále se zlepšuje.

Vedle Bíliny se Unipetrol společně s rybáři stará také o Labe. Ryby jsou vysazovány v Neratovicích v těsné blízkosti provozu Unipetrol ve spolupráci s místní organizací rybářů. O čistotě vody v okolí výrobního areálu Spolany svědčí opakované rybářské závody i pravidelný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace. (nov)

Letos poprvé se do vysazování ryb zapojilo také Ekologické centrum Most, které pozvalo čtvrťáky ze základní školy Okružní a připravilo pro ně soutěže s rybářskou tématikou. Odborný výklad rybářů doplnilo ekologické centrum vědomostním kvízem. Například, proč se v zimě vysekávají díry do ledu nebo čím se živí kapři.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!