Ekofarmou roku je Farma Kateřina z Krušných hor

0
152

Nejlepší ekofarmou roku 2022 je Farma Kateřina v Krušných horách, která se specializuje na chov plemenného dobytka. Zvířata chová v souladu s pravidly pro ekologické zemědělství už skoro třicet let. Ocenění, které uděluje PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců bude slavnostně předáno v rámci Dne otevřených faremních vrat, který se uskuteční 21. května 2022 přímo na vítězné ekofarmě.

Rodinná Farma Kateřina se nachází na kraji obce Hora Svaté Kateřiny na Mostecku nedaleko německých hranic. Hospodářství je unikátní svojí polohou – leží v nadmořské výšce od 730 do 910 metrů nad mořem. Založili ho v roce 1995 manželé Adolf a Kateřina Loosovi s jednou krávou a malým pozemkem. O tři roky později se jejich farma rozrostla na malé stádo deseti zvířat. V současnosti se zde prohání okolo 150 kusů dobytka, které má k dispozici 300 hektarů pastvin a luk.
Zvířata míří do Česka i za hranice
Na farmě chovají masný skot plemen – Limousine a Salers. Prioritou jsou plemenná zvířata. Ta končí zde i v jiných chovech v tuzemsku i zahraničí. Ročně odtud do dalších chovů zamíří necelých dvacet plemenných býků a pětadvacet plemenných jalovic. Kromě dobytka na oceněné farmě chovají králíky.
Do budoucna se připravuje rozšíření aktivit farmy o bourárnu a prodej masa ze dvora. Budoucí odběratelé si pro kvalitní maso mohou začít jezdit už za pár týdnů. Práce na stavbě a následné kolaudaci bourárny finišují.
Výstavní kusy
Nemalé úspěchy slaví Loosovi na výstavách a soutěžích. Ocenění sbírají od roku 2010 v tuzemsku i zahraničí. Pravidelně se účastní například Národní výstavy hospodářských zvířat, loni si z této soutěže přivezli hned osm cen. Uspěli mimo jiné s býkem Goliášem, který se stal Národním vítězem v kategorii mladí býci nebo obhájili vítězství v kategorii Chovatelská skupina Limousine, což patří k jejich největším chovatelským zdarům.
Den otevřených vrat – 21. května 2022 
Široká veřejnost může na farmu zavítat v rámci Dne otevřených faremních vrat 21. května 2022. Loosovým zde bude slavnostně předáno ocenění Nejlepší ekofarma roku 2022. Celodenní akce nabídne program pro děti i dospělé – komentované prohlídky farmy, kuchařskou show Hugo Hromase, farmářský trh nebo hudební kapelu SAPHIR. Návštěvníci budou moci ochutnat celou řadu potravin v kvalitě BIO – maso, sýry, mošty, vína, zeleninu, nebo třeba regionální pivo.
A proč titul Ekofarma roku 2022 putuje právě na Farmu Kateřina, shrnuje Zdeněk Perlinger, předseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců: „Farma hospodařící v oblasti pohraničních hor byla vybudovaná zcela od počátku na zelené louce. Zemědělskou činnost realizuje ve vyšších nadmořských výškách, a to s ohledem na tvorbu krajiny a ochranu životního prostředí.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!