Krajská zdravotní děkovala za „tekuté zlato“, jedna ze čtyř „mléčných bank“ je v Mostě

0
129

441149834_848972163915802_30601505600981392_nKrajská zdravotní ocenila počin, který pomáhá předčasně narozeným novorozencům a může jim zachránit i život. Ocenila maminky, které darovaly své mateřské mléko do tak zvané „mléčné banky“. Ty jsou pouze čtyři v celé České republiky. Jedna z nich je v mostecké nemocnici.

Mostecká banka MM byla zřízena 1. října 1988 tehdejším primářem MUDr. Václavem Mendlem a MUDr. Jiřím Biolkem a v loňském roce oslavila 35. let od svého vzniku. Banka v mostecké nemocnici je součástí perinatologického centra při zdejším dětském a dorostovém oddělení.

„V průměru získáváme od našich dárkyň, pro jejichž mléko dojíždíme do měst a obcí Ústeckého kraje, ale občas i mimo něj, například až do Turnova, tedy do Libereckého kraje, ročně kolem 500 litrů mateřského mléka. Loňský rok byl výjimečný, od našich 22 dárkyň se podařilo získat 722 litrů,“vyzdvihla zásluhy dárkyň primářka dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem MUDr. Marie Váchová.

Loňskou rekordmankou mezi dárkyněmi mostecké banky z Ústeckého kraje byla Alžběta Elmanová s Postoploprt. Ta dokázala sama odevzdat 154 litrů, přičemž stále kojí své dvě děti.

I když je dárkyň MM obecně stále málo, neboť řada žen dosud netuší, že banky MM existují, zaznamenala mléčná banka v mostecké nemocnici za posledních 5 let narůstající trend počtu dárkyň. Zatímco v roce 2019 evidovala 11 dárkyň, které odevzdaly téměř 280 litrů MM, v roce 2021 už to bylo 16 maminek, které dohromady poskytly více jak 596 litrů tekutého zlata. V roce 2022 počet žen narostl na 18, a konečně v roce 2023 na zmiňovaných 22.

Nejvíce odstříkaného mléka na 1 dárkyni bylo zaznamenáno v roce 2021, kdy na ni připadlo 37,30 litrů.

Mostecká banka MM nabízí maminkám-dárkyním jako služby svoz mléka.

Dárcovství tekutého zlata má svůj den v kalendáři

Každoročně je 19. květen oslavován jako Světový den dárcovství mateřského mléka. Tato celosvětová událost vznikla v Brazílii a propaguje důležitost darování mateřského mléka neziskovým mléčným bankám. Těch je více než 750 v 66 zemích a ročně poskytují více jak 1 milion litrů mléka více než 800 000 kojencům.

Mateřské mléko (MM) je nenahraditelným zdrojem výživy, které se svým složením přizpůsobuje potřebám miminka. Pro nedonošené děti je to lék a v některých případech i cenný zdroj záchrany.

Mateřské mléko:

  • snižuje riziko vzniku závažných a život ohrožujících onemocnění: nekrotizující enterokolitida, sepse, bronchopulmonální dysplasie, retinopatie nedonošených
  • zlepšuje toleranci krmení, neurologický vývoj, kognitivní funkce
  • snižuje počet hospitalizací během 1 roku po propuštění
  • v dospělosti snižuje riziko vzniku metabolického syndromu

Tekuté zlato, jak se často mateřskému mléku přezdívá, je jedinou fyziologickou potravou novorozence a kojence. Jestliže dítě nemůže být z jakéhokoliv důvodu kojeno, měla by mu být poskytnuta plnohodnotná náhrada. K tomuto účelu začaly ve světě při nemocnicích vznikat banky mateřského mléka. První, kdo formuloval myšlenku o konzervaci MM byl pražský pediatr Epstein. Bylo to v roce 1907 a za dva roky na to vznikla banka lidského mléka ve Vídni.

V České republice jsou pouze 4 banky mateřského mléka. Úplně první banka vznikla v Hradci Králové v roce 1958, další pak v Českých Budějovicích, v Praze Podolí a Mostě.

Získávání a zpracování MM je finančně a fyzicky velmi náročná práce, která zasluhuje uznání a úctu. Ženy, které chtějí mléko darovat, musí být naprosto zdravé, musí mít nadprodukci mléka, aby neošidily své vlastní miminko, nesmí užívat žádné léky, pít alkohol a kouřit. Projdou zdravotními testy, a i každé mléko je následně testované. Úprava mléka spočívá v tom, že se pasterizuje, tedy po dobu půl hodiny se zahřívá na 62,5 stupně Celsia. Tento proces zajistí, že se zahubí případné viry a bakterie. Pak se mléko zamrazí, přičemž takto skladováno může být tři měsíce. Mléko se využívá pro krmení nedonošenců a miminek, která ho aktuálně potřebují.

Dárcovství mateřského mléka je výrazem nejvyššího mateřského porozumění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!