Tahače a vozy Nascar opět v Mostě! Předcházet jim bude Spanilá jízda

0
1794
Závodní víkend na mosteckém autodrom Czech Truck Prix & NASCAR Whelen Euro Series je tady. Po mistrovství světa superbiků půjde o druhý motoristický vrchol sezóny, a nejen v Mostě.
Trucky, nebo-li závodní tahače, jsou největším lákadlem motoristických fanoušků. Už proto, že s Mostem jsou spojeny dlouhá léta. Předtím si málokdo dokázal představit, že by spolu mohly závodit „kamiony“, tedy obludy, řítící se až 160 kilometrovou rychlostí, kterým je každá trať úzká.
Ani letos nebudou příznivci ochuzeni o start burácivé „pětapadesátky“, tedy Buggyry Adama Lacka, i když stáj v letošním seriálu mistrovství Evropy nefiguruje. Tohoto klání se však k radosti mnoha českých příznivců zúčastní.
Závody aut Nascar (National Association for Stock Car Auto Racing) jsou jak napovídá anglický název evropskou obdobou amerických vozů „stok car“. Vznikly po druhé světové válce v USA a získávají si i na starém kontinentě stále větší oblibu.
Auta značek Chevrolet, Ford nebo Toyota mají osmiválcový motor o shodném objemu téměř šest litrů (5,86) a výkonu 400 koní. Říká se proto, že je stačí jen slyšet… Natož vidět v plné rychlosti na okruhu.
Jezdí rychlostí až 250 kilometrů za hodinu. Vůz má manuální převodovku a to vše dokonale prověří umění každého závodníka a je zároveň zárukou maximální vyrovnanosti a tím i atraktivnosti bojů. V Severní Americe mají tyto speciály miliony fanoušků a ve sledovanosti je předčí jen americký fotbal, až za nimi zůstávají NBA, NHL, baseball a další sporty.
Základním bezpečnostním prvkem je ochranná klec kolem jezdce, kterou tvoří rám z ocelových trubek. Karoserii vytváří karbonové či laminátové díly, které se relativně snadno nahrazují, což je třeba, protože o kolize není nouze.
V Mostě se opět představí i Čech Martin Doubek.
Víkend doprovodí závody formulí Formel V a Euro Legends.
Základní vstupné (dospělý na 1 den, výběr sobota/neděle) je nyní 990 korun.
Ve čtvrtek 24. srpna se od 17:30 hodin uskuteční propagační „spanilá“ jízda vozů z autodromu do centra Mostu, na parkoviště za poštou („Parkoviště pošta“ v ulici F. L. Gassmanna), spojená s autogramiádou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!