Deset strategických projektů kraje může žádat o dotace

0
358
Lom ČSA (ilustrační foto)

Deset projektů obhájilo svůj status strategického projektu a může žádat o dotaci v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace.

„Všech deset projektů a jeden jako náhradní Regionální stálá konference potvrdila v roli strategických transformačních projektů. Jejich nositelé tedy mohou pokračovat v přípravách a podat žádost o dotaci v rámci výzvy, která bude vyhlášena v listopadu,“ řekla náměstkyně hejtmana Lubomíra Mejstříková. Ministerstvo životního prostředí dokončuje přípravu na vyhlášení konkrétních výzev.

Strategické projekty na Území Ústeckého kraje jsou:

RUR – Region univerzitě, univerzita regionu

GET Centre UJEP ‐ Green Energy Technologies Centre of UJEP (oba od Univerzity JEP v Ústí nad Labem)

Transformační centrum Ústeckého kraje (Ústecký kraj)

SYNERGYS – systémy pro energetickou synergii (Česká geologická služba)

Gigafactory (ČEZ, a.s.)

Animace pro spravedlivou transformaci Ústeckého kraje (Krajské sdružení NS MAS ČR Ústeckého kraje, z.s.)

POZATR (Úřad práce ČR)

Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem (DPMUL a.s.)

H2 Triangle (FOR H2ENERGY s.r.o.)

Green Mine – celková revitalizace a resocializace lomu ČSA (Sev.en Innovations a.s.)

Strategický projekt s prioritou 2 je Těžba lithia na Cínovci (ČEZ, a.s.)

Dále Regionální stálá konference projednala výši alokace pro finanční nástroj Expanze – zvýhodněné úvěry pro malé a střední podniky. Tento finanční nástroj představily krajům MŽP a Národní rozvojová banka s tím, že se jedná o bezúročný úvěr, který může výrazně pomoci s rychlým čerpáním prostředků z operačního programu. „Regionální stálá konference doporučila vyčlenit na zvýhodněné úvěry celkem 600 milionů korun. Chceme tím podpořit naše podnikatele, neboť tyto úvěry budou méně administrativně náročné než běžné dotace. V případě zvýšené poptávky jsme připraveni navrhovat zvýšení alokace,“ vysvětlila radní pro podporu podnikání, inovací a transformace Iva Dvořáková.

Regionální stálá konference není politický orgán. Jedná se o dobrovolnou platformu partnerů v oblasti místního a regionálního rozvoje ustanovenou podle pravidel MMR. V současnosti má 26 členů a žádný z nich nemá v platformě RSK většinu. Zastoupení zde má Ústecký kraj a Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje, dále Sdružení měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova, zástupce Místních akčních skupin, neziskové organizace, akademický sektor a další. RSK je založena a řízena na principu partnerství, který je jedním ze základních principů poskytování podpory z fondů EU.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!