Ceny hejtmana Ústeckého kraje jsou rozdány

0
366

Na červnovém jednání schválili zastupitelé udělení Ceny hejtmana Ústeckého kraje osobnostem v pěti kategoriích. Cena hejtmana Ústeckého kraje oceňuje vynikající občanské zásluhy o rozvoj Ústeckého kraje nebo hrdinské a jiné výjimečné činy jednotlivých osob nebo skupin osob. Letos je udělována posedmé.

Odbor kancelář hejtmana Krajského úřadu Ústeckého kraje od vyhlášení výzvy obdržel 25 nominací na udělení Ceny hejtmana za rok 2017, 2 nominace v kategorii regionální rozvoj 2 nominace sociální a zdravotní oblast včetně záchrany lidského života, 1 nominace věda a výzkum, 11 nominací kultura a 9 nominací sport.

V kategorii Regionální rozvoj získal cenu PhDr. František Ledvinka, zakladatel a vedoucí skanzenu v Zubrnicích. Jeho zásluhou vznikl největší a nejvýznamnější skanzen v Ústeckém kraji, který ročně navštíví téměř 20 000 návštěvníků.

V kategorii Sociální a zdravotní oblast včetně záchrany lidského života získala cenu Veronika Kašáková, zakladatelka nadačního fondu. Veronika Kašáková vyrůstala se svým starším bratrem v domácnosti matky narkomanky s jejím přítelem, drogovým dealerem. Ve čtyřech letech se s bratrech dostali do dětského domova ve Vysoké Peci u ChomutovaV roce 2015 se stala Osobností Ústeckého kraje v kategorii dobrý skutek. V roce 2016 založila Nadační fond Veroniky Kašákové, který podporuje děti v dětských domovech tak, aby mohly žít plnohodnotný život a byly připraveny na překážky v běžném životě po opuštění dětského domova.

V kategorii Věda a výzkum získala cenu Doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D, docentka na katedře chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Zdeňka Kolská má velké zásluhy v oblasti popularizace chemie. Zasloužila se o vznik a akreditace několika důležitých studijních oborů. V oblasti vědy a výzkumu se podílí na řešení úkolů v oblasti fyzikální chemie a nanotechnologie jak teoreticky, tak experimentálně. V oblasti fyzikální chemie vyvíjí teoretické modely pro odhady fyzikálně-chemických vlastností látek a podílí se na jejich experimentálním studiu. Je autorkou či spoluautorkou 120 vědeckých prací, 15 kapitol v knihách, 2 patentů, přes 150 konferenčních příspěvků.

V kategorii Kultura získala cenu Severočeská filharmonie Teplice.

V kategorii Sport zastupitelé ocenili Mgr. Josefa Rajcherta, šéftrenéra ústeckého sdružení SPORT UNION. Josef Rajchert 28 let úspěšně vede největší klub karate v Ústeckém kraji. Je několikanásobným mistrem ČR v karate. Je držitelem stupně technické vyspělosti VI. dan stylu Shotokan a držitelem zvláštní ceny Trenér mládeže České Unie Bojových Umění. Trénoval více jak 1500 začínajících karatistů, některé z nich připravil až k titulům mistrů ČR, mistrů Evropy i světa. V současné době působí jako vedoucí trenér kolektivu trenérů. V roce 2017 obdržel zlatý odznak světové federace WKF za 20 let činné služby rozhodčího.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!