Kam o víkendu, třeba na výstavu hraček

0
160

Litvínovský zámek Valdštejnů nabízí novou výstavu Hračky a hry dětí ze šlechtických rodin. Cílem výstavy je pomocí dobových předmětů umožnit lidem v dnešní době počítačové techniky alespoň trochu proniknout a nahlédnout do minulosti. Panenky, hry, stavebnice, postavičky na klíček, parní strojky, promítačky, vláčky a další předměty se častokrát předávaly z generace na generaci po dlouhá staletí. V minulosti většina rodičů takové hračky svým dětem nemohla koupit. Ještě v polovině 19. století si manufakturně a továrně vyráběné hračky mohly dovolit většinou jen šlechtické rodiny. V rozmezí let 1840-1860 došlo k jejich rozšíření i do bohatších měšťanských rodin. Díky této společenské vrstvě, která zvyšovala poptávku, se hračky začaly vyrábět ve větším množství a exportovaly se z Německa do celého světa.

„Na výstavě jsou zastoupeni nejvíce němečtí výrobci, kteří se prosadili svými kvalitními výrobky po celém světě. Nejvíce výrobců hraček a her bylo soustředěno v Norimberku. Kolem roku 1840 pronikl promítací přístroj Laterna Magica (Lampa kouzelná) jako dětská hračka do měšťanských rodin. Na výstavě je Laterna Magica zastoupena výrobkem od A. Lapierra z let 1875-1880. Jedním z prvních výrobců, kteří začali vyrábět tuto převratnou novinku „kinematograf “, byla firma Ernst Plank z Norimberka kolem roku 1897. Výstava představuje kinematograf od této firmy z let 1898-1900. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout také jeden z prvních německých parních strojů vyráběných již jako hračka v letech 1875-1880,“přiblížil výstavu při jejím zahájení Miroslav Smaha.

Vystavené sbírkové předměty zapůjčilo Muzeum technických hraček a ke zhlédnutí budou v zámku Valdštejnů do konce roku 2020.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!