Sebeobrana posílí reakce i sebevědomí

0
2610
Kurzy sebeobrany.

Kurzy sebeobrany, které pořádá Městská policie v Mostě, se rozšiřují. Je o ně totiž velký zájem. V současné době pořádají strážníci kurzy nejen pro ženy, ale také pro zaměstnance městských i státních institucí a firem na Mostecku.

Tělovýchovní instruktoři mostecké městské policie se nyní věnují i zaměstnancům magistrátu města. Zhruba sto úředníků se do konce června naučí základní prvky obrany při napadení potenciálním útočníkem. Součástí výuky je posilnění sebevědomí a verbálních reakcí, protože i to může útočníka překvapit nebo odradit. „Setkáváme se s názory, co když útočníka oběť zraní, nebo mu ublíží. Není to o tom, aby přeprali pachatele. Jde o to, abychom uměli čelit momentu překvapení, nezalekli se toho a uměli útok nebo úder odvrátit, protože toto jednání je v obraně nejdůležitější,“ komentovala základní účel kurzů tisková mluvčí městské policie Ilona Kozlová. Účastníci kurzu se učí techniky vyproštění z úchopu, odváděcí páky, obraně proti škrcení, znásilnění, napadení zbraní apod. V současné době se městská policie chystá oslovit i další instituce. „Máme nasmlouvané zaměstnance dopravních podniků, technických služeb, rozjednané máme také záchranáře. Chceme oslovit ale i zaměstnance základních a středních škol, probační a mediační služby, dětského domova a dalších institucí,“ prozradila dále Ilona Kozlová. Kurzy probíhají pro všechny účastníky zdarma. Během dopoledne proškolí strážníci i kolem dvaceti zájemců, mužů i žen. „O kurzy je obrovský zájem a stále roste. Zaměstnanci to mají nejen jako zpestření k práci, ale zároveň se i něco naučí. Jsou to věci, které mohou využít v běžném životě,“ říká policejní mluvčí. Kurzy sebeobrany pro zaměstnance vycházejí z poznatků kurzů sebeobrany pro ženy a dívky realizovaného v rámci projektu prevence kriminality. „Přibývá agresivních klientů, a to jak na úřadu práce, na magistrátu, u probační a mediační služby, u záchranářů či revizorů, kde provádíme běžně asistenci posádky. Z toho vycházíme a vnímáme to jako nutnost,“ dodala mluvčí.

Sebeobrana i pro důchodce

Kurzy sebeobrany pořádá Městská policie v Mostě již několik let. „Začínali jsme nejprve s kurzy sebeobrany pro ženy a dívky, které pořádáme v rámci projektu prevence kriminality. Jsme jedinou městskou policií v ČR, která žádá ministerstvo vnitra o podporu tohoto projektu. Děláme to ve spolupráci se státní policií,“ podotkla Ilona Kozlová s tím, že policie oslovuje rizikové instituce, jako jsou azylové domy a podobně. „Kurzy navštěvují i důchodkyně, měli jsme tu třináctiletou dívku, ženy na mateřské dovolené apod. Ženy se přihlašují opakovaně, každý rok. Chodí jich kolem třiceti. Když kurzy končí, tak už se ptají, jestli se budou pořádat znovu a kdy se mohou přihlašovat,“ potvrzuje zájem klientek mluvčí Kozlová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!