Unipetrol udělil stipendia nadaným studentům chemie

0
216

V obřadní síni litvínovského zámku Valdštejnů obdrželo 26 talentovaných studentů střední školy Educhem v Meziboří stipendia v celkové hodnotě 86 tisíc korun. Studijní stipendia jsou tradičně udělována vedením školy studentům oboru Aplikovaná chemie a jsou financována společností Unipetrol. Tento obor v letošním školním roce studuje ve třech ročnících 54 studentů.

„Střední škola Educhem je dlouhodobě naší partnerskou školou, kde se snažíme naplňovat naší vizi přilákat více mladých lidí k technickým oborům. Stipendia jsou jedním z možných motivačních prostředků, jak podpořit studenty chemických oborů a nalézt mezi nimi i případné talenty,“ říká Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za investice, výzkum a vývoj.

„Finanční podporu udělujeme studentům jednou za půl roku, a to na základě studijního průměru, účasti v soutěžích a reprezentace školy. V letošním školním roce se stipendia rozdělovala již podruhé. Dohromady si tedy motivační stipendia ve výši 136 tisíc korun mezi sebe rozdělilo 48 studentů,“ potvrzuje Helena Kripnerová, ředitelka střední školy Educhem. „Spolupracujeme také s Nadací Unipetrol, od které jsme loni získali grant v hodnotě 240 tisíc korun. Letos díky finanční podpoře nadace našich pět studentů sestavuje model autíčka na vodíkový pohon, které bude závodit v dubnu ve finále v Ostravě. Budeme jim držet palce,“ doplňuje Helena Kripnerová.

Spolupráce Educhemu a Unipetrolu má několik podob. Kromě motivačních stipendií absolvují studenti vyšších ročníků dvoutýdenní praxi, která se odehrává na jaře především v laboratořích Unipetrolu v Litvínově Záluží. V loňském školním roce se praxe zúčastnilo 19 studentů. Škola a chemička také společně organizují exkurze, besedy a workshopy nejen pro studenty, ale také pro pedagogy. Během společných setkání se ve spolupráci s Unipetrolem řeší možnosti dalšího nasměrování žáků. Po maturitě mají žáci možnost nastoupit do výroby na pozici operátora, nebo pokračovat ve studiu na pobočce Vysoké školy chemicko-technologické přímo ve výrobním areálu litvínovského závodu.

Spolupráce s Nadací Unipetrol

Se střední školou Educhem spolupracuje také Nadace Unipetrol. Letos finančně podporuje účast týmu pěti studentů Educhemu v mezinárodní soutěži Horizon Grand Prix, kde ve finále závodí vlastnoručně vyrobené modely aut na vodíkový pohon. V roce 2018 získala škola od nadace grant v hodnotě 240 tisíc korun. Za tuto částku pořádá chemické semináře pro veřejnost na Mostecku, čímž chce popularizovat chemii a nalákat nové studenty. Škola také získala od Nadace Unipetrol laboratorní pomůcky. V rámci projektu Chemický bazar nadace sbírá zánovní, ale plně funkční laboratorní vybavení ze skupiny Unipetrol a ty pak distribuuje do škol.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!