Hamerští truhláři pomohli s rekonstrukcí národní kulturní památky

0
414

Do chaty Libušín v Pustevnách se vryjí otisky práce žáků ze Střední odborné školy v Litvínově – Hamru. Stavba významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče byla před čtyřmi lety silně poničena požárem, od té doby prochází postupnou rekonstrukcí. Hamerští truhláři pomohli s její opravou, během čtyřdenního workshopu v Rožnově pod Radhoštěm vyrobili předlohy pro restauratéry.

Truhláři vyráběli model kazety stropu a části obložení, které budou restaurátorům sloužit jako předloha při vytváření replik. Každou opravu historických konstrukcí je nutné provádět podle původních technik. Proto hoblování, řezání a další práce byly prováděny výhradně ručně. „Nebyly použity žádné stroje. Využívali jsme pouze techniky, které aplikovali naši předci při stavbě Libušína,“ popisuje učitel odborného výcviku Miroslav Findeis.

Vedení vybraných žáků prvního ročníku oborů truhlář a umělecký truhlář se ujal restaurátor Luděk Dvořák z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. S ním škola spolupracuje dlouhodobě. „Pan Dvořák je opravdu špička ve svém oboru. Tato spolupráce je ojedinělá, jsme jedinou školou v České republice, která je s Valašským muzeem v přírodě takto úzce propojená. A navíc má pan Dvořák ohromný pedagogický talent,“ říká Miroslav Findeis.

Žáci navštívili samotné místo rekonstrukce – Pustevny. „Libušín je krásná stavba. Uvědomuji si, že jsem se podílel na něčem opravdu významném. Pokud by se mi znovu naskytla podobná šance, nebudu váhat,“ shrnuje mladý umělecký truhlář Tobiáš Jurenka.

Výsledná práce hamerských žáků byla Luďkem Dvořákem hodnocena na výbornou. „Shodli jsme se na tom, že se kluci rozhodně nemusí stydět. Mají velkou šanci se stát výbornými řemeslníky,“ uzavírá Miroslav Findeis.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!