K mobilnímu kluzišti se strhla vyostřená diskuse

0
376

K tématu kácení borovic a umístění mobilního kluziště v borovicovém parku u magistrátu se v zastupitelském sále strhla mezi zastupiteli v závěru jednání vyostřená diskuse.

„Chci se zeptat, jak bude pokračovat výstavba kluziště? Kde bude, kdy a proč tam bude a zda se bude kácet?“ chrlila dotazy opoziční zastupitelka za SMM Blanka Nešporová. Primátor reagoval na její dotaz: „Máme vydáno rozhodnutí orgánů státní správy, kterým bylo povoleno kácet šest kusů borovic, které jsou v parčíku. Celkem padne osm stromů, na dva nebylo nutné toto povolení. Kácení odvolat nemohu. Neslyšel jsem také ani jiný návrh, kde by mohlo kluziště stát jinde,“ uvedl primátor Jan Paparega.

Ke kritice postupu města ve věci mobilního kluziště a kácení zeleně se přidali další zastupitelé. „Je to o účelové rozhodnutí, aby se mohl uskutečnit jen jeden nápad,“ je přesvědčen Luboš Pitín. „Když jste ochotni zaplatit za kluziště tři a půl milionu korun, mohli jste k tomu pár korun přidat a stromy přesadit. Jde oproti tomu o marginální částku. To mě celé zaráží. Proč jste nešli touto cestou? Vždyť jde o zdravé stromy. Proč jste je nezachránili?“ apelovala na vedení města Berenika Peštová. Co se týká samotného kluziště, zastupitelé se shodují, že jde o dobrý nápad. „Vizualizace kluziště vypadá velmi hezky. Myslím, že bychom si ušetřili od lidí spoustu nadávek a negativních reakcí, kdybychom vše prodiskutovali, ukázali jim, jak to bude vypadat. Šlo to prostě udělat i obráceně,“ podotkl Jan Schiller. „Ano, mělo se to lépe vykomunikovat,“ připustil primátor Jan Paparega a dodal: „Místo to ale není špatné.“


Kluziště je vynikající záměr, komunikace s občany ne!

K protestu proti výstavbě kluziště mezi magistrátem a hotelem Cascade se přidali v diskusi i další občané města.

Občané nekritizovali ani tak záměr kluziště, jako spíše prostor, který pro něj město zvolilo a také způsob komunikace. „Souhlasím s tím, že když se chce budovat něco nového, tak se musí občas ustoupit, ať už jde o staré stavby, občas i o část zeleně. Za to existuje tzv. náhradní výstavba či výsadba. S tím problém nemám. Kluziště dokonce považuji za vynikající záměr. Je to moderní trend – ostatně Most je městem sportu. Spíše mám výhrady k umístění kluziště,“ zmínila ve svém diskusním příspěvku Mostečanka Liběna Novotná. Ta je přesvědčena, že kluziště a hluk bude vadit nejen úředníkům, ale také obyvatelům a hostům sousedního hotelu Cascade a neposledně je podle ní místo nevhodné i z důvodu sousedícího divadla. „Možná by stačilo pár korun a mohlo by být pořádné kluziště na odpovídajícím místě. Vadí mi spíše způsob – a proto jsem se občanského protestu také účastnila – jak bylo rozhodnuto o této investici. Jak byli občané a zastupitelé informováni – to mi vadí zásadně. Nikoliv borovice, které mají být pokáceny. Možná je to mnoho povyku pro nic, možná je to opakující se chyba nejužšího vedení města v informování obyvatel a zastupitelů města,“ namítala Liběna Novotná.


Zelení: „Co bude namísto kluziště v parku v létě?“

MOST – Na to se přišel zeptat předseda strany Zelení Most Jan Hrubeš. Zeleným vadí, že se kvůli chvilkovému záměru kácí zdravé stromy a pro ledovou plochu město nenašlo vhodnější umístění než v borovicovém parku mezi magistrátem a hotelem Cascade.

„Nerozumím tomu, proč chcete mobilní kluziště umístit právě do tohoto prostoru, když je k tomu zapotřebí vykácet šest až osm borovic, které tu stojí několik desetiletí a jsou zdravé. Co tu promýšlíte v případě, až to kluziště odstraníte? Jaký funkční prostor bude prostor zaujímat poté, tedy na jaře, v létě a na podzim? Nehledě na to, že na kluziště může také padat jehličí a spousta lidí tam tím pádem může tzv. přijít o ústa,“ upozornil v rámci diskuse občanů Jan Hrubeš. Ten mimo jiné postup města označil za amatérský a kritizoval také to, že nespolupracuje s odborníky, architekty při řešení jednotlivých záměrů, a to i v souvislosti s rekonstrukcí Repre. „Obdržel jsem i studii kluziště a uznávám, že vypadá velmi hezky a líbivě. V době, kdy tam ale kluziště nebude, se tu prý budou konat trhy, akce a představení. Tak si představujete oživení náměstí? Ptám se tedy, co potom bude na náměstí? Neztratí svou funkci, kterou má mít, když se vše přesune do borovicového parku?“ ptal se občan dále a dal vedení města také radu, jak by se mohlo náměstí oživit. „Oslovte majitele Centralu, který má už několik let zavřený východ z Centralu na náměstí, a zeptej se ho, proč to dělá a proč se tak neoživuje oblast přilehlých obchůdků, které tam jsou. Je to úplně mrtvé místo! Jaké jsou povinnosti Centralu, aby s tímto prostorem nakládali? Jednali jste s ním? Prosím, zkuste to…“ vyzval Jan Hrubeš. Na jeho příspěvek reagoval primátor a ujistil, že hlavní aktivity se z náměstí nikam stěhovat nebudou. „V jarních, letních i podzimních měsících pořádáme promenádní koncerty pro naše seniory, které se konají v atriu u magistrátu, což není moc šťastné řešení. Místo pro kluziště by mohlo sloužit i pro tyto aktivity. Trhy se sem určitě stěhovat nebudou,“ namítal primátor Jan Paparega. První muž města ale informoval i o tom, že ve věci zpřístupnění vchodu do obchodního centra Central ze strany prvního náměstí vedení města již několikrát jednalo. „Ochota ze strany majitele objektu tu opakovaně však není. Je to sice už dlouhá doba, ale pokud bych byl zastupitelem v dobách, kdy se schvalovaly povolovací procesy na stavbu Centralu, byl bych zásadně proti. Ta stavba sem nepatří! Náměstí mělo vypadat úplně jinak…“ upozornil ještě primátor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!