Kriminalita: Na Mostecku padl historický rekord

0
551

Kriminalita na Mostecku za uplynulý rok výrazně klesla. A to nejvíc v celé ČR. Trestná činnost tak byla za rok 2016 historicky nejnižší za posledních deset let.

Celková kriminalita na území okresu Most se během loňského roku snížila o 829 skutků, což je o 23,19 procent. „S tím souvisí i pokles počtu skutků na 10 tisíc obyvatel o 22,86 procent,“ uvedla policejní mluvčí mostecké státní policie Ludmila Světláková. Meziroční pokles nápadu se projevil u všech hlavních kategorií kriminality. Nejvíce meziročně poklesla majetková kriminalita, a to o 469 skutků, relativně pak i hospodářská o 140 skutků.

Na Mostecko připadaly více než dvě třetiny trestných činů a na Litvínovsko necelá jedna třetina. „Pokud se týká změny nápadu jednotlivých druhů kriminality, narostla na Mostecku o 7 skutků násilná, na Litvínovsku o 29 skutků hospodářská a mravnostní zde stagnovala. U všech ostatních kategorií byl v obou částech okresu zaznamenán pokles,“ doplnila dále Ludmila Světláková.

V Hamru ubylo násilí

Výrazným poklesem trestné činnosti se mohou pochlubit na teritoriu policejního obvodního oddělení v Hamru. V roce 2014 zde řešili 74 skutků, 52 v roce 2015 a v roce 2016 již jen 31 skutků. Jde o největší pokles násilné kriminality ze všech policejních oddělení na Mostecku! Nárůst naopak zaznamenalo obvodní oddělení policie v Mostě (o 8 skutků) a v Mostě Zahradní (o 2 skutky). „Tento fakt zřejmě souvisí s postupným odlivem sociálně nepřizpůsobivých osob v důsledku devastace bytového fondu do jiných lokalit,“ poznamenala k poklesu u jednotlivých obvodních oddělení Ludmila Světláková.

Od roku 2007 do roku 2011 meziročně docházelo k poklesu jak intenzity kriminality, tak i k poklesu podílu počtu stíhaných osob na 10 tisíc obyvatel. V roce 2012 byl u obou sledovaných kritérií zaznamenán nárůst následovaný skokovým navýšením v roce 2013. Zatímco intenzita kriminality v roce 2014 poklesla o téměř 24 %, index stíhaných osob se téměř nezměnil.

Stíhaných méně, v ČR ale Mostecko vede

V roce 2015 také strmě poklesla kriminalita a podíl stíhaných osob na deset tisíc obyvatel. Sestupný trend pokračoval i v roce 2016. „I přes výrazný pokles intenzity kriminality však její číslo zůstává vysoké a výrazně převyšuje republikový průměr (cca 207). Podíl počtu stíhaných osob pro ČR (cca 104) byl v roce 2016 v okrese Most rovněž výrazně překročen,“ doplnila k záporným číslům Ludmila Světláková.

Násilné skutky páchaly větší škody

I v roce 2016 pokračoval trend poměrně výrazného poklesu celkové výše škody způsobené kriminalitou. Ta meziročně poklesla o 96.176 tis. Kč, což představuje cca  46 procent. Pokles se v absolutních číslech promítl zejména v oblasti trestné činnosti hospodářské (-47.946 tis. Kč) a majetkové (-44.421 tis. Kč), což logicky koresponduje i s výrazným poklesem nápadu těchto druhů kriminality.

Pro loňský rok je také zaznamenán nárůst škody u násilné trestné činnosti (1.778 tis. Kč), kde relativní nárůst představuje cca 653,7 %. „Příčinou tohoto stavu je však výjimečný případ loupežného přepadení zlatnictví v Litvínově se škodou přesahující 1.370 tis. Kč, kdy se pachatele podařilo bezprostředně po činu i s lupem zadržet,“ doplnila ještě policejní mluvčí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!