Litvínov je připravený na bioodpad

0
1115

Po kruté zimě přišlo oteplení a lidé se nedočkavě vrhli na své zahrady. Úklid po letošních přívalech sněhu dá zabrat. Město Litvínov tentokrát zareagovalo pružně a už na příští týden připravilo mimořádný svoz bioodpadu.

Mimořádný svoz bioodpadu je naplánován na 14. a 28. března. Pravidelný svoz bioodpadu bude zahájen 4. dubna. Svoz biologicky rozložitelného odpadu probíhá každé úterý duben – říjen do zvláštních sběrných nádob hnědé barvy o objemu 240 l umístěných pro více uživatelů na veřejném prostranství a o objemu 120 l přidělených ke konkrétnímu rodinnému domu. Pro obyvatele Litvínova připravuje město na letošní rok také další novinku. Kdo bude chtít, dostane kompostér. Litvínov totiž žádá o dotaci až na tisíc kusů kompostérů, které by měly pomoci s nakládáním s biologicky rozložitelným odpadem. „Dělali jsme si průzkum mezi obyvateli města a zájem o kompostéry je veliký. Také zkušenosti z okolních měst s kompostéry jsou velmi dobré. Chceme pořídit tisíc kompostérů pro majitele rodinných domů, zahrádkáře nebo pro lidi, kteří udržují zeleň před obytnými domy. Prostě pro každého, kdo bude mít o kompostér zájem. Už děti v mateřských školách se učí, jak nakládat s odpady. Podle předběžného průzkumu by se rozdalo několik set kompostérů. Věřím, že až se kompostéry začnou rozdávat, bude zájem ještě větší,“ uvedl místostarosta města Milan Šťovíček. Bioologický odpad mohou Litvínovští ukládat také do hnědých nádob na bioodpad.

Co je bioodpad?

Je to odpad, který se biologicky rozkládá. Jedná se o odpad vzniklý v domácnostech, zbytky ovoce, kávové a čajové zbytky, skořápky z vajíček a ořechů, zbytky vařených jídel, brambory, těstoviny, rýže, zvadlé květiny, podestýlky domácích býložravců, špinavé papírové ubrousky. Dále odpad po údržbě zahrady, jako je posečená tráva, listí, větvičky, plevele, piliny, hobliny, kůra, popel ze dřeva, trus býložravých hospodářských zvířat, stará zemina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!