Ubytovna ve Vodní se znovu plní lidmi

0
1475

Ubytovna ve Vodní ulici, kterou v posledním měsíci loňského roku Unipetrol RPA ve spolupráci s městem urychleně vyklidil a hodlal ji rekonstruovat, se opět plní lidmi. Vrací se sem původní nájemníci. Od bydlení je neodradil ani katastrofální stav zařízení. Provozovatel ubytovny, společnost Nivicolus, totiž nerespektuje rozhodnutí majitele ubytovnu vyprázdnit a lidem tu dál nabízí ubytování.

Vylidnit ubytovnu těsně před koncem roku dalo pracovníkům sociálního odboru v Litvínově notně zabrat. Město ale vyšlo vstříc majiteli ubytovny, který chtěl objekt rekonstruovat, a o lidi v sociální tísni se postaralo. Jen co se ale ubytovna vyprázdnila, vložil se do hry provozovatel, společnost Nivicolus, která disponuje až do konce letošního roku na ubytovnu věcným břemenem a má právo ji užívat. A to i navzdory jejímu velmi špatnému technickému stavu. Původní nájemníky nemusel nikdo dlouho přemlouvat, aby se nastěhovali zpět. Nevadí jim nevyhovující hygienické podmínky, nebezpečné rozvody bez platných revizí, zatékající střecha. Pro ně je důležité, že na ubytovně mohou pobývat i pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek, což na ostatních podobných zařízeních není možné. „Snažili jsme se co nejrychleji všechny nájemníky umístit jinam. Vyšel jim vstříc i úřad práce, který za ně jako dávku okamžité mimořádné pomoci uhradil kauce na nájmy. Ti lidé ale chtějí opět do Vodní. Nejprve psali petice, teď, když jim dal provozovatel tu možnost, se stěhují zpět,“ potvrdila místostarostka města Erika Sedláčková s tím, že na ubytovně je už zhruba dvacet nájemníků. Důvod, proč chtějí lidé zpět, a proč se jim v zařízení tolik líbí, je jednoduchý. „Můžeme tu pít alkohol, nikdo se o nás nestará. Jsme dobrá parta, můžeme se scházet na chodbách, povídat si, popít. Každému je jedno, co tu děláme. Na jiných ubytovnách to takhle nejde. Všude jsou nějaká nařízení, omezení, ubytovací řády,“ prozradil důvod oblíbenosti ubytovny ve Vodní ulici jeden z jejích obyvatel. Celá prosincová námaha sociálních pracovníků tak měla jediný efekt. Nájemníci z Vodní ulice roznesli do ostatních ubytoven štěnice a vrátili se zpět.

Unipetrol o stěhování rozhodl v závěru loňského roku, protože další pobyt na ubytovně odporoval zákonným nařízením a přímo ohrožoval zdraví obyvatel. Objekt má mimo jiné vadnou elektroinstalaci bez řádné revize, střecha hrozí propadnutím, hygienické podmínky jsou zcela nedostatečné. „Trváme na tom, že s ohledem na technický stav budovy je jakýkoliv další pobyt osob v budově rizikem. Nadále se snažíme ve spolupráci s úřady města  komunikovat s osobami přítomnými v budově a vysvětlovat jim rizika spojená s pobytem. Vystěhování osob je pro nás prioritou s ohledem na jejich bezpečnost. Tím, že společnost Nivicolus, a.s. vyzývá osoby k setrvání v ubytovně, vystavuje tyto osoby bezpečnostním a zdravotním rizikům, které vyplývají z havarijního stavu budovy. Ubytované informujeme o tom, že podnikneme veškeré právní kroky, aby byla ubytovna co nejdříve vyklizena. Jsme proto v případě nutnosti připraveni obrátit se i na soud,“ sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!