Ústecký kraj si na seznam připsal patnáctou národní kulturní památku

0
479

Vláda schválila celkem 19 nových nemovitých národních kulturních památek. Je mezi nimi také poutní areál v Bohosudově. Bazilika Panny Marie Bolestné v Bohosudově je tak od července patnáctou národní kulturní památkou v Ústeckém kraji.

 

 

 

Kulturní památky, které tvoří nejvýznamnější a nejhodnotnější součást kulturního bohatství národa, prohlašuje vláda ČR nařízením za národní kulturní památky (NKP) a stanoví podmínky jejich ochrany. Téma letošního seznamu národních kulturních památek zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb v krajině včetně dochovaného duchovního významu.

 

Poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné v Bohosudově stojí na místě takzvaného mariánského zázraku, který se udál v 15. století. Toto významné poutní místo severních Čech má již předbělohorskou poutní tradici, barokní úpravy započaly v 70. letech 17. století. Dnešní podobu areál získal při přestavbě v 1. polovině 18. století, vedené Oktaviánem Broggiem. Okolo se se nachází oválný ambit s kaplemi. Pohledově dominantní poloha na úpatí Krušných hor je sice narušena novodobou zástavbou, význam areálu je přesto zachován.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!