Budoucí zdravotníci zazářili u Uhelné maturity

0
587
Generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček gratuloval studentům střední zdravotnické školy k úspěšnému zvládnutí Uhelných maturit.

Studenti střední zdravotnické školy v Mostě skládali v těchto dnech Uhelnou maturitu. A byli velmi úspěšní. Vzdělávací projekt, který letos pokračuje druhým ročníkem, připravilo Ekologické centrum Most za finanční podpory těžební společnosti Vršanská uhelná.

Cílem projektu je seznámit studenty s energetikou jako odvětvím, které neodmyslitelně patří k historii i současnosti Mostecka. Má také podpořit zájem mladých o studium technických oborů. Studenti se díky Uhelným maturitám mohou také dozvědět mnoho o historii uhlí a způsobu jeho dobývání, o kvalitě i jeho současném využití. Jednotlivé týmy postupně navštívily prostředí povrchového lomu, uhelných laboratoří i několik rekultivací. Prohlédly si proces výroby elektřiny v elektrárně Počerady včetně míst, kde se využívají produkty po spalování uhlí. Během konzultací na pracovištích VÚHU a Vysoké školy báňské, Hornicko-geologické fakulty v Mostě se seznámily s možnostmi báňského vyššího vzdělávání i aktuálními metodami výzkumu v oblasti energetiky. Projekt Uhelná maturita vyvrcholil pak začátkem listopadu prezentací a soutěží závěrečných studentských prací před odbornou komisí.

„Už dlouho se mi nestalo, aby se na jednání kolem uhlí sešlo tolik mladých holek,“ okomentoval vtipně závěrečné prezentace na Střední zdravotnické škole v Mostě generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček. Ten pochválil za vědomosti a schopnosti všechny týmy. „Velmi mne zaujala vaše schopnost osvojit si téma. S tím jsme se v předchozím ročníku nesetkali. Je vidět, že jsou mezi vámi studenti vnímaví, kteří umějí problematiku analyzovat a pochopit,“ poznamenal Vladimír Rouček a ještě dodal: „Středoškoláci potřebují mít příležitost si osvojit schopnost prezentovat to, co umějí a jsou schopni se naučit. Celý život se budete muset v podstatě prodávat a nabízet svoje vědomosti a schopnosti. To byl také jeden z hlavních cílů, proč tento projekt vznikl.“

Budoucí zdravotníci si kromě certifikátů vysloužili i pochvalu od hodnotící odborné komise. „Tento projekt má svůj smysl a efekt. Všichni víme, že hornictví k regionu a zvláště k Mostu úzce patří. Chceme, aby se ti, kteří tady vyrůstají a žijí, seznámili s hornickými tradicemi a cíli, s těžbou uhlí, jak to všechno probíhá v reálném prostředí – a zkušenosti, které tady nabydou, šířili dál, svým souputníkům,“ je přesvědčena vedoucí Ekologického centra v Mostě Milena Vágnerová. „Minulý rok jsme byli zaskočeni tím, že studenti při závěrečných prezentacích hodně četli z papíru, měli mnoho textu zkopírovaného do prezentací a doslova neodpoutali oči od papíru a neměli kontakt s plénem. Tady se toto vůbec nestalo. Letošní týmy komentovaly, mluvily vůči plénu, udržovaly kontakt, dokázaly ale především téma nadlehčit a lépe uchopit, což nás velmi příjemně překvapilo,“ pochválila studenty také vedoucí ekologického centra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!