Odysseia (Cesta) aneb dlouhá cesta k premiéře

0
303

V pátek 27. října  října konečně proběhne premiéra výpravného muzikálu inscenace Odysseia (Cesta). Původní termín premiéry (28. září) musel být přesunut na 27. října z důvodu poruchy točny na jevišti, která je nedílnou součástí této výpravné inscenace.

Odysseiu pro mostecké divadlo připravil režisér Zbyněk Srba: „Je to smůla. To představení je plné pohybu, snoubí se tam světla, projekce, pohyby točny i náročné herecké scény. To vše si teď v průběhu závěrečných zkoušek už začalo pěkně „sedat“. Náročná práce při zkoušení se krásně kloubila v očekávaný celek a teď tohle.“

Z pohledu režiséra je měsíční odklad velikou komplikací. Za měsíc se muselo pracně hledat to, k čemu tvůrci během zkoušení došli, ale neměli šanci si to zažít během intenzivních hlavních a generálních zkoušek.

„Hlavně, že za ten odklad nemůže žádná nemoc nebo úraz. Dokud jde jen o techniku, není to tak zlé,“ řekl režisér Srba a věřil, že i s měsíčním odkladem dovede muzikál Odysseia na mosteckých pohyblivých prknech do zdárného konce.

1. repríza proběhne 2. listopadu v 19.00 hodin.

2. repríza proběhne 7. listopadu v 17.00 hodin.

Rezervace vstupenek na www.divadlo-most.cz.

Zbyněk Srba – režisér

V roce 1986 ukončil studium režie na Divadelní fakultě AMU v Praze. Po absolutoriu odešel s generační skupinou svých spolužáků z DAMU do nově otevřeného divadla v Mostě, kde režijně připravil např. Filosofskou historii, Cirkus Humberto, Mistra a Markétku a další. Stal se spoluautorem řady původních dramatizací (společně s V. Novákem), tyto tituly byly následně uvedeny na mostecké scéně v českých premiérách. V roce 1989 se stal šéfem činohry, kterým byl až do svého odchodu do Brna. V tomto období rovněž režíroval v Městských divadlech pražských a pedagogicky působil na Pražské konzervatoři.

V letech 1993 – 2007 byl angažován jako kmenový režisér Mahenovy činohry Národního divadla v Brně (v letech 1997 – 2003 rovněž jako umělecký šéf činohry). Pohostinsky působil v řadě divadel včetně Národního divadla Praha a Národního divadla moravskoslezského Ostrava, Městského divadla Brno a dalších. Režijně připravil přibližně osmdesát inscenací na profesionálních scénách. Na více než polovině z nich se podílel rovněž jako spoluautor dramatizace nebo úpravy. Na Divadelní fakultě JAMU pracuje od roku 1994 jako pedagog.

V roce 2000 obhájil titul Ph.D. a v roce 2008 byl na DIFA habilitován. Od 16. října 2008 je děkanem Divadelní fakulty JAMU. V poslední době v Mostě režíroval například inscenace Golem, My fair lady, Starci na chmelu či Noc na Karlštejně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!