Oslava zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví

0
171

V Muzeu Královská mincovna a na přilehlém náměstí před kostelem sv. Jáchyma v Jáchymově proběhla veřejná oslava k zápisu vybraných hornických památek Krušnohoří mezi elitní skupinu světového kulturního dědictví. Této akce se za Ústecký kraj zúčastnila členka rady odpovědná za oblast kultury a památkovou péči, Jitka Sachetová. Ve svém projevu poděkovala všem zainteresovaným osobám, které se téměř dvacet let podíleli na přípravě zápisu a zdůraznila význam dvou hornických krajin v Usteckém kraji, a to Krupky a vrchu Mědník.

Společně s významnými hosty z Karlovarského kraje, Svobodného státu Sasko, Ministerstva kultury ČR a dotčených krušnohorských obcí otevřela velkoplošnou mobilní výstavu k hornickým lokalitám, nyní již zapsaným na Seznamu světového dědictví.

Ústecký kraj byl společně s tehdejším Oblastním muzeem v Mostě prvním aktivním partnerem pro saskou stranu, který od roku 2004 celou iniciativu začal na české straně prosazovat. Složitou cestu k zápisu si Ústecký kraj ještě letos připomene retrospektivním workshopem. O zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří rozhodl Výbor světového dědictví dne 6. 7. 2019 na svém 43. zasedání v ázerbájdžánském Baku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!