Unipetrol na měsíc odstaví etylenovou jednotku

0
183

Unipetrol začátkem září zahájí plánovanou technologickou odstávku etylenové jednotky v Litvínově. Spolu s ní odstaví také dvě polyetylenové jednotky a polypropylenovou jednotku. Od 3. září do 30. září tak přeruší provoz celého petrochemického areálu a provede jeho údržbu a modernizaci. Celkové náklady dosáhnou 180 milionů korun, polovina je určena na nové investiční projekty. Postupné utlumování výrobního procesu začalo 28. srpna.

Během odstávky petrochemického segmentu dojde na etylenové jednotce kromě realizace napojovacích bodů pro novou kotelnu také k instalaci nového operátorského rozhraní velínu, k výměně několika potrubních tras a pravidelnému čištění technologického zařízení. Nedůležitější součástí odstávky polyetylenových a polypropylenových jednotek bude instalace tzv. inteligentního vypínacího systému, který v případě výpadku napájení zajistí řízené ostavování velkých spotřebičů elektrické energie. Instalací systému, který bude dohlížet i na novou polyetylenovou jednotku PE3, dojde k dalšímu posílení bezpečnosti provozu petrochemického segmentu.

Postupné utlumování výrobního procesu začalo 28. srpna. Úplné odstavení výroby je naplánováno na 3. září. Ukončení odstávky a následné zahájení postupného najíždění výrobních jednotek je naplánováno na období mezi 25. zářím až 2. říjnem.

Odstávka petrochemického areálu nebude mít vliv na zvýšení provozu na silničních komunikacích okolo litvínovského závodu. Odstavení výrobních jednotek a opětovné zprovoznění bude doprovázeno spalováním produkce na polním hořáku (flérováním). Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v České republice, významným výrobcem pohonných hmot, plastů a hnojiv a vlastníkem sítě čerpacích stanic. Ropa je do České republiky přiváděna z Ruska ropovodem Družba. Z Ázerbájdžánu, Kazachstánu, arabských a afrických zemí proudí ropa ropovodem IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov), který navazuje na ropovod TAL z italského Terstu. Přivezenou ropu zpracovávají v Česku dvě rafinérie skupiny Unipetrol – v Kralupech nad Vltavou a v Záluží u Litvínova, kde je umístěna i návazná výroba petrochemických produktů. Celkový objem dodávek ropy do České republiky dosahuje osmi milionů tun ročně, z čehož zhruba dvě třetiny jsou zpracovávány v litvínovské rafinérii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!