Depozitář muzea vydal exkluzivní kousek

0
818

Návštěvníci Oblastního muzea v Mostě mohou od května spatřit další „exkluzivní kousek“ z depozitáře. Zrestaurovaný model původní věže děkanského kostela, který dosud zůstával skryt očím veřejnosti. Model věže je exponátem měsíce.

Po zvonu Cimbálu (byl exponátem měsíce února), může veřejnost vidět cennou „součástku“ děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Tentokrát se jedná o (bez centimetru metr a půl vysoký) model věže, který dokládá původní podobu věže kostela před jeho stěhováním. „Původní podoba kostelní věže de facto zanikla jejím rozebráním před přesunem kostela. I po opětovném sestavení byla totiž použita řada nových materiálů, takže se její ‚vnitřnosti‘ změnily, ač vnější tvar je identický,“ uvedl pro zajímavost k exponátu ředitel muzea Michal Soukup.

Model byl zhotoven pro expozici muzea ve starém Mostě ve 20. letech 20. století. V roce 2006 byl kompletně restaurován. Byly doplněny trámy, části střechy, okna a stříšky. Zcela nově bylo vytvořeno chybějící vrcholové zakončení věže s kulovitou schránkou a zakončení křížkem. „Model byl od roku 2016 uložen v depozitáři a předpokládalo se, že bude součástí expozice. Nyní je ovšem vynikající příležitost k jeho prezentaci v souvislosti s výročím kostela, čemuž jsme neodolali, obzvláště proto, že léta zůstával skryt očím veřejnosti,“ dodal ředitel muzea.

Model sestává ze dvou odnímatelných částí, kdy spodní část tvoří vrchol hranolové věže od poloviny ciferníku po korunní římsu se znázorněným ochozem. Druhý díl tvoří vlastní báň věže s názorně odkrytou částí konstrukce krovu. Zděná část věže je zvenčí opatřena papírovým polepem s kresebně naznačenou vyzdívkou a s naznačenou polovinou ciferníku. Ochoz je ze dvou stran ohraničen drátěným zábradlím.

Ve spodní části věže je v úrovni korunní římsy provedena vodorovná trámová podpůrná konstrukce báně věže. Druhá část věže je podrobným modelem složité trámové konstrukce s částečným polepem znázorňujícím graficky kladení krytiny střechy – báně, v barevnosti do červena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!