Ministr Petr Hladík přijel řešit záležitosti Ústeckého kraje

0
351

Strategické projekty do Operačního programu Spravedlivá transformace, způsob vyjednávání o vzniku CHKO Krušné hory nebo případná změna vyhlášky pro stanovení aktivních záplavových území, to byla témata pro diskuzi při návštěvě ministra životního prostředí Petra Hladíka na krajském úřadě, kde se setkal s hejtmanem Janem Schillerem a jeho náměstky Jiřím Kulhánkem, Lubomírou Mejstříkovou a Jiřím Řehákem.

„Přeji si, aby spravedlivá transformace splnila svůj účel a přinesla změnu ve vzdělávání, v zaměstnanosti, přispěla k proměně regionu,“ zmínil ministr Hladík v diskuzi o projektech připravených k podání do OPST. „Velmi dobře je připravený vodíkový projekt ústeckého dopravního podniku, ale potřebovali bychom vyjednat časově vymezenou výjimku, která by umožnila využívat jiný než jen zelený vodík,“ upozornil na rizika hejtman Jan Schiller.

Ústecký kraj slíbil prověřit, v jakém stadiu jsou projekty určené jako strategické. Pokud se některý z nich nepodaří ani podat, budou prostředky přesunuty do některé tematické výzvy, které bude kraj vypisovat. Půjde zejména o podporu školství a vzdělávání, podnikatelů nebo kreativních odvětví. Ministr také ujistil, že MPO vyjednává s potenciálními zájemci o využití brownfieldu v Prunéřově k realizaci gigafaktory či jiného obdobného záměru.

Dále se hovořilo o stanovení aktivních záplavových zón a území, ke kterému je právě v Ústeckém kraji řada připomínek ze strany obcí a podnikatelů. Ministr Hladík připustil úpravu vyhlášky za podmínky, že se najde rozumné řešení, které neopomine nezbytnou ochranu životů a majetků.

Další záležitostí k projednání byl připravovaný vznik CHKO Krušné hory. O připraveném záměru budou informování krajští zastupitelé v dubnu a následně zmocněnec ministra navštíví individuálně všechny obce, aby je seznámil s dopady a přínosy pro konkrétní území.

Ministr Hladík za doprovodu svého náměstka Tomáše Tesaře a radního Jana Růžičky pokračoval na další jednání na univerzitu a na území NP České Švýcarsko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!